środa, 7 października 2015

Jak fotografować konie?

Pojawił się pomysł napisania takiego krótkiego poradnika :D Nie jestem jakąś super profesjonalistką, ale w ciągu ostatniego czasu pojawia się dużo takich pytań, więc napiszę.

Zacznijmy od tego, że jeśli ktoś jest czyścioszkiem, brzydzi się brudem lub bardzo, bardzo dba o stój sprzęt - niech się nawet tego nie tyka. Konie są zwierzętami, a co za tym idzie nie są idealnie czyściutkie, podobnie jak ich otoczenie. Gdy wybieramy się na końską sesję należy ubrać się "na brudno" i wygodnie. Jeśli chcemy zrobić dobre ujęcia na pewno będą wymagać poświecenia.

Sprzęt

Sprzęt jest ważny, ale nie najważniejszy - nawet z zwykłej cyfrowej małpki można wiele wyciągnąć. Wiele osób pyta skąd bierze się rozmyte tło na zdjeciach. Nigdy do nie rozmazuję za pomocą programów do obróbki. To zasługa jasnego obiektywu, o otwartą przysłoną. Ogromną rolę odgrywa autofocus - automatyczne ustawianie ostrości. Koń się szybko przemieszcza, wierci, biega. Z nieostrego zdjęcia zazwyczaj nie da się nic dobrego wyciągnąć.
zdjęcie wykonane zwykłą cyfrówką

Światło

Odradzam zdjęcia w południe, w ostrym słońcu. Słoneczne wczesne poranki, zachody słońca i zachmurzone dni to dla mnie najlepsze warunki do zdjęć. Aparaty często głupieją przy karych koniach w jasny dzień (no zawsze). Zdecydowanie najlepiej pomęczyć się troszkę, pojąć tryb manualny i jeśli dysponujemy sprzętem pozwalającym na kontrolowanie parametrów ekspozycji najlepiej takiego też trybu używać.

Perspektywa

Różna dla różnych sytuacji. 

Skoki

Polecam stanąć przed przeszkodą, ale nie centralnie - lekko lub nawet mocnej na ukos. Oczywiście zachowujemy odpowiednią odległość, aby koń nas nie rozjechał. Zazwyczaj wystarczy słuchać trenera (jeśli to trening fotografujemy) a wiadomo dokładnie co jeździec i koń będą wykonywać :P Zawody to inna bajka - wtedy zazwyczaj nie mamy zbyt dużej możliwości. Ja zawsze staram się wybrać miejsce w którego stronę jest skakane jak najwięcej przeszkód.


Zdjęcia po zachodzie słońca

Polecam żabią perspektywę. Konturowe zdjęcia na tle czerwono pomarańczowego nieba są łatwe i robią wrażenie. Ustawiamy wówczas ekspozycję tak, aby niebo było czerwone. Jeśli aparat nie ma trybu manualnego - korektę ekspozycji maksymalnie na minus. Dobrze jest się pobawić balansem bieli ;)
Zdjęcie wykonane "z klęczka" tuż przed zachodem słońca

Zdjęcie przed zachodem słońca, jednak z inną ekspozycją


Portrety

Różnie, wedle uznania. Każda sytuacja wygląda inaczej. 
rzepakowe love. Paulina i Konieczna Łapówka. Stoją na drodze pomiędzy dwoma polami rzepaku. Ja stoję w rzepaku z aparatem około 30cm nad żółtymi kwiatami


Pingwiny

Jak fotografować ujeżdżenie? Polecam zejść z aparatem w dół. Raczej nie w górę. Płytka głębia ostrości bardzo ładnie prezentuje się na takich zdjeciach
przysłona 2,0 przy ogniskowej 85mm umożliwia piękne rozmycie tła


Wystawy

Coś czego nie lubię fotografować. Rzadko trafiają mi się takie możliwości i po prostu nie mam wprawy. Udało mi się jednak znaleźć już te z rzeczy na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Przede wszystkim wygląd konia. Koń musi wyglądać dobrze w danej fazie ruchu. Reszta jest mniej istotna, ale nie należy jej olewać. Niemal na 100% jesteśmy skazani na światło zastane. Dla mnie niestety zazwyczaj było to ostre południowe słońce.

Tu i teraz!

Przy koniach zastosowanie dodatkowego oświetlenia jest bardzo trudne, o blendzie nie wspomnę, bo 99% koni panicznie się jej boi. Konie (i inne zwierzęta) fotografować należy przede wszystkim szybko. Nie będą pozować w nieskończoność. Do zrobienia zdjęcia należy być gotowym cały czas.


Obróbka 

Olbrzymie ma znaczenie :D ale cisza tu. To taka mała tajemnica :D myślcie jak ;) tu jedne z najlepszych before/after!



Każdy może mieć inne zdanie, inne doświadczenia i inną technikę. Nie narzucam się nikomu, nie jestem idealna, nie jestem profesjonalistką ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz